Peregrynacja ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Aktualności |
Od 1 października 2014 r. trwa w naszej parafii peregrynacja ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenia Ludu Rzymskiego). Każdego dnia, w swoim domu jedna rodzina modli się w intencji ludzi młodych z naszej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i prosi o łaskę owocnego przeżycia światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Peregrynacja trwa 24 godziny. Obraz wraz ze specjalną modlitwą rodziny odbierają po Mszy Św. o godz. 18.00, a zwracają następnego dnia (przed ołtarz).
Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani została przekazana przedstawicielce parafii pani Teresie Nalewajko podczas Odpustu Diecezjalnego w Skrzatuszu - 21 września 2014r.
Ta Ikona Matki Bożej to kopia XII-wiecznego słynącego łaskami rzymskiego obrazu znajdującego się w Bazylice Matki Bożej Maria Maggiore (MB Śnieżnej). Według tradycji, w 352 r. Maryja nakazała budowę kościoła w miejscu, które sama wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam zbudowano świątynię.
W Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto. Na wzór Arki Przymierza – w czasach klęsk i niebezpieczeństw – obnoszono go po ulicach Rzymu. Podczas epidemii dżumy w 590 r. papież Grzegorz Wielki niosąc ten obraz w uroczystej procesji i błagając Pana Boga o ocalenie Miasta, ujrzał na niebie anioła, który chował karzący miecz Bożego gniewu. Kiedy ustąpiła zaraza, rozwinął się szczególny kult Matki Bożej czczonej w tym Obrazie, nazywanym – nie bez podstaw – Ocaleniem Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).
Jest piękny zwyczaj, że co roku 5 sierpnia w uroczystość Matki Boskiej Śnieżnej w kaplicy Matki Bożej zrzuca się z kopuły płatki białych róż, przypominające płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. (źródło informacji: www.parafiawojciech.pl)
Red. Zbysław Taraciński