Ostatnie pożegnanie ...
Aktualności |
W czwartek, 29 marca 2012 r., o godz. 14.00 na Cmentarzu Leśników w Leśnictwie Płociczno koło Dobrzycy, parafia Stara Łubianka, miały miejsce uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego małżeństwa Aleksandry i Zdzisława Krause. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył JE ks. bp Paweł Cieślik.
Śp. Aleksandra Krause to długoletnia katechetka w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance i prezes Caritas Parafii. Tragicznie zmarłą Panią Olę i jej Męża polećmy Miłosierdziu Bożemu i pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Wieczny odpoczynek racz dać im Panie …
Aleksandra Krause urodziła się 31 grudnia 1957 roku w Śremie. Swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczęła 1 lipca 1977 roku w Stacji Hodowli Roślin w Nochowie. Później pracowała w Kombinacie PGR w Manieczkach (woj. poznańskie). 2 maja 1979 roku swoją karierę zawodową związała z Przedsiębiorstwem „Las” S.A. w Pile/Dobrzycy, a od 1 września 1998 roku podjęła zatrudnienie w Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance. 1 września 1999 roku rozpoczęła pracę w Zespole Szkół w Starej Łubiance w charakterze nauczyciela religii. Od pierwszych dni pracy z dziećmi Aleksandra rozwijała i podnosiła własne kwalifikacje zawodowe. Już 1 lipca 2001 roku otrzymała dyplom ukończenia trzyletnich wyższych studiów zawodowych o kierunku katechetycznym Kolegium Teologicznego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. 24 lipca 2002 roku uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. 7 czerwca 2004 roku ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. W 2005 roku uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W międzyczasie systematycznie dokształcała się, biorąc udział w licznych kursach, warsztatach i szkoleniach. Nieustanna potrzeba doskonalenia zawodowego zainspirowała Ją do podjęcia i ukończenia z sukcesami trzysemestralnych Studiów Podyplomowych z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu (lipiec 2006 rok) oraz Podyplomowych z techniki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (kwiecień 2008 rok). Zdobycie dodatkowych kwalifikacji umożliwiło Jej prowadzenie dodatkowych zajęć - techniki w szkole podstawowej i gimnazjum oraz uzyskanie z wysokim wynikiem kolejnego stopnia awansu zawodowego-nauczyciela dyplomowanego.
Pani Aleksandra od samego początku dała się poznać jako osoba bezpośrednia, szczera, dynamiczna i pełna energii. Praca w szkole, z dziećmi, była jej powołaniem i wielką pasją. Inspirowała Ją do nowych wyzwań, pomysłów, projektów, wyzwalała kreatywność i ogromne zaangażowanie. Przez kolejne lata wspólnej pracy Aleksandra odkrywała wiele wspaniałych cech: wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, gotowość niesienia bezinteresownej pomocy, uczynność, chęć nieustannego działania na rzecz biednych, potrzebujących dzieci i dorosłych. Posiadała niezwykłe zdolności manualne, artystyczne. Nie zanudzała uczniów teoriami, lecz pomagała w nabywaniu ważnych życiowo umiejętności: pieczenia, gotowania, nakrywania do stołu, wykonywania różnorodnych ozdób świątecznych. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy i wsparcia - często kosztem rodziny, własnego czasu, odpoczynku. Oddana szkole i ludziom: uczniom, lokalnemu środowisku, rodzinie - taka pozostanie w naszych sercach i umysłach.
Zdzisław Krause urodził się 6 października 1955 r. w Gostyniu Wielkopolskim. Z pracą w Lasach Państwowych związany był od 15 sierpnia 1974 r. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Piaski po ukończeniu Technikum Leśnego w Miliczu. W 1979 r. podjął pracę w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Dał się poznać jako człowiek bardzo pracowity, posiadający niecodzienną umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Dlatego też szybko, bo w roku 1982, awansował na stanowisko Leśniczego Leśnictwa Płociczno, na które powołany został z dniem 1 września 2000 r. Wykazał się dużym zaangażowaniem w pracach przy likwidacji skutków pożaru w Nadleśnictwie Potrzebowice i odnowieniu powstałego pożarzyska.
Był człowiekiem bardzo ambitnym i w sposób systematyczny podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. W 2001 r. ukończył z pierwszą lokatą na roku studia inżynierskie na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu, a tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym uzyskał w 2003 roku. W okresie pracy na wszystkich zajmowanych stanowiskach z pełnym zaangażowaniem i energią wypełniał swoje obowiązki, realizując powierzone Mu zadania. Cechowały Go takie przymioty jak fachowość, pracowitość, rzetelność i kreatywność. Dla upamiętnienia 60 rocznicy powstania Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, jako jeden z inicjatorów, podjął się wspólnie z kolegami leśnikami realizacji restauracji Cmentarza Leśników w leśnictwie Płociczno.
W 2008 roku został uhonorowany Kordelasem Leśnika Polskiego za całokształt wieloletniej pracy zawodowej i społecznej dla naszego narodowego dobra, jakim są Lasy Polskie. Od 2001 roku rozpoczął współpracę ze szkołą. Pomagał przy zagospodarowaniu terenu szkoły oraz pielęgnacji drzew już rosnących i zawsze służył fachową radą. Z pełnym zaangażowaniem i właściwym sobie profesjonalizmem wykonał wszystkie zaplanowane prace, przyczyniając się do stworzenia pięknego, zielonego otoczenia szkoły. Patrząc dziś na okazałe drzewa i krzewy widzimy również i Jego- mądrego, pracowitego i życzliwego człowieka.
Odszedł od nas świetny leśnik, kolega i PRZYJACIEL SZKOŁY.
(informacje ze strony internetowej Zespołu Szkół w Starej Łubiance: http://www.zsstaralubianka.pl)